fb

State by State Recommendations

Election Information – Primary Races

Judges are rated on a scale of 1-5, 5 being best.

We are getting some other states posted as soon as we can. Please check back.
Please considering a donation to help fund this work.

Tennessee (August 4, 2022)

State-Wide (All Counties)

Judicial Retention, General Election

 

Supreme Court, At Large

Jeffrey S. Bivins ★★★ [Retain]
Sarah K. Campbell ★★★★★ [Retain]
Holly Kirby ★★★★ [Retain]
Sharon Gail Lee ★★ Replace
Roger A. Page ★★★★ [Retain]
 

Court of Appeals, Eastern Division

Kristi Davis ★★★★★ [Retain]
Thomas R. “Skip” Frierson ★★★ [Retain]
John W. McClarty Replace
Mike Swiney ★★★★ [Retain]
 

Court of Appeals, Middle Division

Andy Bennett ★★ Replace
Frank Clement Replace
Neal McBrayer ★★★★ [Retain]
 

Court of Appeals, Western Division

Kenny W. Armstrong ★★★ [Retain]
Arnold B. Goldin ★★★ [Retain]
Carma Dennis McGee ★★★★ [Retain]
Steve Stafford Replace
 

Court of Criminal Appeals, Eastern Division

Robert H. Montgomery, Jr. ★★★★ [Retain]
James C. Witt, Jr. ★★★★ [Retain]
 

Court of Criminal Appeals, Middle Division

Jill Bartee Ayers ★★★★ [Retain]
Timothy L. Easter ★★★★ [Retain]
Robert L. Holloway ★★★ Replace
Robert W. Wedemeyer ★★ Replace
 

Court of Criminal Appeals, Western Division

John W. Campbell, Sr. ★★★★ [Retain]
J. Ross Dyer ★★★★ [Retain]
Camille McMullen ★★ Replace
John Everett Williams ★★★★ [Retain]

(Return to top)

 

Blount County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)

(Return to top)

 

Campbell County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

Circuit Court Judge; District 8; General Election

Thomas J. Tabor, Jr., Independent ★★★★
Zack Walden, Independent ★★★★★ [Endorsed]
Graham E. Wilson, Independent ★★★★

(Return to top)

Cheatham County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)

 

General Sessions Judge, General Election

Dan Cook, Republican ★★★★ [Endorsed]
Phillip A. Maxey, Independent ★★

(Return to top)

Chester County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

General Sessions Judge, General Election

Angela R. Scott, Republican ★★★★ [Endorsed]
Jay L. Johnson, Independent ★★★

(Return to top)

Cumberland County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

General Sessions Judge; General Election

Amanda Worley, Republican ★★★★ [Endorsed]
Holly A. Lee, Independent ★★★
David Steward ★★★

(Return to top)

Davidson County

State Judicial Retention Election

(See State-wide Recommendations Above)

 

General Sessions Judge, Division IX, General Election

Brian A. Horowitz, Republican ★★★ [Endorsed]
Lynda F. Jones, Democrat

(Return to top)

DeKalb County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

General Sessions Judge, General Election

Brandon Cox, Republican ★★★★ [Endorsed]
Tecia Puckett Pryor, Democrat ★★

(Return to top)

Dickson County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

General Sessions Judge; General Election

Craig S. Monsue, Independent ★★★★ [Endorsed]
Talmage Woodall, Independent ★★★
 

Juvenile Court Judge; General Election

Jerred Allen Creasy, Independent ★★★ [Endorsed]
Michael Meise, Independent

(Return to top)

Franklin County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

General Sessions Judge; General Election

Joseph “Joey” Johnson, Republican ★★★★ [Endorsed]
David L. Stewart, Independent ★★★

(Return to top)

Hamilton County

State Judicial Retention Election

(See State-wide Recommendations Above)

 

Circuit Court Judge, Div.1, 11th Judicial District, General Election

J.B. Bennett, Republican (Uncontested)

 

Circuit Court Judge, Div.2, 11th Judicial District, General Election

Mike Dumitru, Republican (Uncontested)

 

Circuit Court Judge, Div.3, 11th Judicial District, General Election

Marie Williams, Republican (Uncontested)

 

Circuit Court Judge, Div.4, 11th Judicial District, General Election

Kyle E. Hedrick, Republican (Uncontested)

 

Chancellor, Part 1, 11th Judicial District, General Election

Pam McNutt Fleenor, Republican (Uncontested)

 

Chancellor, Part 2, 11th Judicial District, General Election

Jeffrey Atherton, Republican (Uncontested)

 

Criminal Court Judge, Div. 1, 11th Judicial District, General Election

Barry Steelman, Republican (Uncontested)

 

Criminal Court Judge, Div. 2, 11th Judicial District, General Election

Tom Greenholtz, Republican (Uncontested)

 

Criminal Court Judge, Div. 3, 11th Judicial District, General Election

Boyd Patterson, Republican (Uncontested)

 

District Attorney, 11th Judicial District, General Election

Coty Wamp, Republican ★★★ [Endoresed]
John Allen Brooks, Democrat

Public Defender, 11th Judicial District, General Election

Steven E. Smith, Republican (Uncontested)

 

Sessions Court Judge, Division 1, General Election

Christie Mahn Sell (Uncontested)

 

Sessions Court Judge, Division 2, General Election

Alex McVeagh (Uncontested)

 

Sessions Court Judge, Division 3, General Election

Larry Ables ★★★ [Endorsed]
Gerald Webb Jr. ★★

Sessions Court Judge, Division 4, General Election

Lila Statom (Uncontested)

 

Sessions Court Judge, Division 5, General Election

Gary W. Starnes (Uncontested)

 

Juvenile Court Judge, General Election

Rob Philyaw (Uncontested)

 

City of Collegedale Judge, General Election

Kevin B. Wilson (Uncontested)

 

Town of Lookout Mountain Judge, General Election

Stevie Phillips Persinger (Uncontested)

 

City of Red Bank Judge, General Election

Johnny D. Houston, Jr. (Uncontested)

 

Town of Signal Mountain Judge, General Election

Gary S. Humble (Uncontested)

 

City of Soddy Daisy Judge, General Election

D. Marty Lasley (Uncontested)

 

City of East Ridge, East Ridge Judge, General Election

Tracy Cox ★★
Chris Dixon ★★
Rich Heinsman ★★★★ [Endorsed]

(Return to top)

Knox County

State Judicial Retention Election

(See State-wide Recommendations Above)
 

Circuit Court Judge, Division I, District 6

Jerome Melson, Republican (Uncontested)
 

Circuit Court Judge, Division II, District 6

William T. (Bill) Ailor, Republican (Uncontested)
 

Circuit Court Judge, Division III, District 6

Deborah C. Stevens, Republican (Uncontested)
 

Chancellor, Part I, District 6

John F. Weaver, Republican (Uncontested)
 

Chancellor, Part II, District 6

Richard “Bud” Armstrong, Republican (Uncontested)
 

Chancellor, Part III, District 6

Christopher D. Heagerty, Republican (Uncontested)
 

Criminal Court Judge, Division I, District 6

Steven W. Sword, Republican (Uncontested)
 

Criminal Court Judge, Division II, District 6

Kyle Hixson, Republican (Uncontested)
 

Criminal Court Judge, Division III, District 6

Scott Green, Republican (Uncontested)
 

District Attorney, General District 6

Charme P. Allen, Republican ★ ★ ★ ★ [Endorsed]
Jackson M. Fenner, Democrat
 

Public Defender, General District 6

Eric M. Lutton, Republican (Uncontested)
 

General Sessions Judge, Division I

Chuck Cerny, Republican ★ ★ ★ ★ [Endorsed]
Sarah Keith, Democrat ★ ★
 

General Sessions Judge, Division II

Judd Davis, Republican (Uncontested)
 

General Sessions Judge, Division III

Patricia Long, Republican (Uncontested)
 

General Sessions Judge, Division IV

Andrew Jackson, VI., Republican (Uncontested)
 

General Sessions Judge, Division V

Tony W. Stansberry, Republican (Uncontested)
 

Juvenile Court Judge

Timothy E. Irwin, Republican (Uncontested)

(Return to top)

Lawrence County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

General Sessions Judge; General Election

William “Mike” Harris, Independent ★★★
Amy Long Schisler, Independent ★★★★ [Endorsed]

(Return to top)

Macon County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

General Sessions Judge, General Election

Andrew Stanford, Republican ★★★★
Lisa C. Cothron, Independent ★★
Greg Traylor, Independent ★★★★ [Endorsed]

(Return to top)

Maury County

State Judicial Retention Election

(See State-wide Recommendations Above)

 

Circuit Court Judge, Part I, District 22, General Election

David L. Allen (Uncontested)
 

Circuit Court Judge, Part II, District 22, General Election

John Russell (Russ) Parks (Uncontested)
 

Circuit Court Judge, Part III, District 22, General Election

Christopher V. (Chris) Sockwell Republican ★★★
Lee Brooks, Independent ★★★★ [Endorsed]
 

Circuit Court Judge, Part IV, District 22, General Election

Caleb Bayless, Republican ★★★★ [Endorsed]
Stacie Odeneal, Independent ★★
Sammy Patterson, Independent ★★
 

District Attorney General, District 22, General Election

Brent Cooper (Uncontested)
 

Public Defender, District 22, General Election

Travis Jones (Uncontested)
 

General Sessions Judge, Part I, General Election

Douglas K. Chapman, Republican (Uncontested)
 

General Sessions Associate Judge, Part I, General Election

Bobby Sands, Independent (Uncontested)
 

General Sessions Judge, Part II, General Election

Lee Bailey, Republican (Uncontested)

(Return to top)

Montgomery County

State Judicial Retention Election

(See State-wide Recommendations Above)

 

Chancellor, 19th Judicial District, General Election

Ben Dean, Republican *** [Endorsed]
Laurence M. McMillan, Jr., Independent **
 

Circuit Court Judge, Part III, 19th Judicial District, General Election

Joel Wallace, Republican **** [Endorsed]
Kimberly Turner, Independent ***
 

General Sessions and Juvenile Court Judge, Division II, General Election

Reid Poland, Republican **** [Endorsed]
Merriel Bullock-Neal, Democrat *
James Bagby, Independent **

(Return to top)

Overton County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

General Sessions Judge, General Election

Will Mullins, Republican ★★★★ [Endorsed]
Daryl A. Colson, Democrat ★★

(Return to top)

Putnam County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

Circuit Court Judge; Part I, 13th Judicial District, General Election

William T. “Will” Ridley, Republican ★★★★ [Endorsed]
Amy Turnbull Hollars, Independent ★★

(Return to top)

Roane County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

Chancellor; 9th Judicial District, General Election

Tom McFarland, Independent ★★★
Frank Williams, Independent ★★★★ [Endorsed]

(Return to top)

Rutherford County

State Judicial Retention Election

(See State-wide Recommendations Above)

 

General Sessions Judge, Part I, General Election

Ben Hall (Trey) McFarlin, III, Republican (Uncontested)
 

General Sessions Judge, Part II, General Election

Ben E. Bennett, Republican (Uncontested)
 

General Sessions Judge, Part III, General Election

Toby Gilley, Republican (Uncontested)
 

General Sessions Judge, Part IV, General Election

Lisa A. Eischeid, Republican (Uncontested)
 

Juvenile Court Judge, General Election

Travis Lampley, Republican ★★★★
Andrae P. Crismon, Independent ★★★★ [Endorsed]
 

Circuit Court Judge, 16th Judicial District, Div I, General Election

Mike Jones, Independent Candidate ★★★★ [Endorsed]
Mark Rogers, Independent Candidate ★★
 

Circuit Court Judge, 16th Judicial District, Div II, General Election

Jimmy Turner, Republican (Uncontested)
 

Circuit Court Judge, 16th Judicial District, Div III, General Election

Barry R. Tidwell, Republican (Uncontested)
 

Circuit Court Judge, 16th Judicial District, Div IV, General Election

Jo Atwood, Republican (Uncontested)
 

Circuit Court Judge, 16th Judicial District, Div V, General Election

Darrell L. Scarlett, Republican (Uncontested)
 

Chancellor, 16th Judicial District, General Election

Howard Wilson, Republican (Uncontested)
 

District Attorney, 16th Judicial District, General Election

Jennings H. Jones, Republican (Uncontested)
 

Public Defender, 16th Judicial District, General Election

Gerald Lynn Melton, Republican (Uncontested)

(Return to top)

Shelby County

State Judicial Retention Election

(See State-wide Recommendations Above)

 

Chancellor, Part I, General Election

Melanie Taylor ★★★
Gadson William Perry ★★★ [Endorsed]

 

Chancellor, Part III, General Election

Joe Jenkins ★★
Richard Parks

 

Circuit Court Judge, Division 2, General Election

Carlos A. Bibbs ★★
Carol J. Chumney
Kenneth M. Margolis

 

Circuit Court Judge, Division VI, General Election

Stuart Breakstone ★★★ [Endorsed]
Cedrick D. Wooten ★★

 

Circuit Court Judge, Division VII, General Election

Paul A. Robinson, Jr. ★★★
Mary L. Wagner ★★★★ [Endorsed]

 

Circuit Court Judge, Division VIII, General Election

Damita Dandridge ★★
Larry E. Parrish ★★★
Robert Weiss ★★★★ [Endorsed]

 

City of Memphis Special Election, Municipal Court Judge, Division 1, General Election

Kenya Hooks
Carolyn S. Watkins ★★★ [Endorsed]

 

Criminal Court Judge, Division I, General Election

Michael G. Floyd ★★ [Endorsed]
Paula Skahan (Not Rated)

 

Criminal Court Judge, Division II, District 30, General Election

Gregory Thomas Carman
Jennifer Fitzgerald ★★★
Amy G. Mayne
Joe Ozment ★★★
Samuel D. Winnig ★★★ [Endorsed]

 

Criminal Court Judge, Division III, General Election

James Jones ★★★★ [Endorsed]
Michael R. McCusker ★★★

 

Criminal Court Judge, Division V, General Election

Carlyn Addison ★★
Christopher J. Lareau ★★★★ [Endorsed]

 

Criminal Court Judge, Division IX, General Election

A. Melissa Boyd
Mark Ward ★★★ [Endorsed]

 

Criminal Court Judge, Division VI, General Election

Reginald Henderson ★★
David L. Pool ★★★ [Endorsed]
Ross Sampson

 

Criminal Court Judge, Division VII, General Election

Kenya Brooks ★★
Lee V. Coffee ★★★★ [Endorsed]

 

Criminal Court Judge, Division VIII, General Election

Chris Craft ★★★★ [Endorsed]
Sanjeev Memula

 

Attorney General, General Election

Amy Weirich, Republican ★★★★ [Endorsed]
Steve Mulroy, Democrat

 

Environmental Court Judge, Division 14, General Election

Addie M. Burks
Patrick M. Dandridge ★★
Danny W. Kail ★★★★ [Endorsed]

 

General Sessions Civil Court Judge, Division 1, General Election

Lynn Cobb ★★★★ [Endorsed]
Victoria Gillard ★★★★
Lawrence A. Pivnick ★★

 

General Sessions Civil Court Judge, Division 2, General Election

Phyllis B. Gardner, Non- Partisan (Uncontested)

 

General Sessions Civil Court Judge, Division 3, General Election

Lincoln Hodges ★★★★ [Endorsed]
William “Bill” Larsha ★★★
Danielle Mitchell Sims ★★
Lisa N. Stanley ★★

 

General Sessions Civil Court Judge, Division 4, General Election

Deborah Anne Means Henderson ★★★ [Endorsed]
Eran E. Julian ★★

 

General Sessions Civil Court Judge, Division 5, General Election

Varonica R. Cooper
Betty Thomas Moore ★★★★ [Endorsed]

 

General Sessions Civil Court Judge, Division 6, General Election

Kim Gilmore Sims ★★
Lonnie Thompson ★★★ [Endorsed]

 

General Sessions Criminal Court Judge, Division 7, General Election

Bill Anderson ★★★★ [Endorsed]
Handel R. Durham ★★

 

General Sessions Criminal Court Judge, Division 8, General Election

Perry S. Hayes ★★★★ [Endorsed]
John “Jay” H. Parker II
Lee Wilson ★★

 

General Sessions Criminal Court Judge, Division 9, General Election

Sheila Bruce-Renfroe ★★
Gerald Skahan ★★★ [Endorsed]

 

General Sessions Criminal Court Judge, Division 10, General Election

Cathy Anderson ★★★
Patience “Missy” Branham ★★
Greg Gilbert ★★★★ [Endorsed]
Rhonda Wilson Harris ★★★
Kevin Reed ★★
Erim Sarinoglu ★★★

 

General Sessions Criminal Court Judge, Division 11, General Election

Terita M. Hewlett ★★
Karen L. Massey ★★★★ [Endorsed]
Jimmy Thomas ★★★

 

General Sessions Criminal Court Judge, Division 12, General Election

Mischelle Alexander-Best ★★
Ronald Lucchesi ★★★★ [Endorsed]

 

General Sessions Criminal Court Judge, Division 13, General Election

Louis Montesi ★★★ [Endorsed]
Terrance Tatum ★★

 

General Sessions Criminal Court Judge, Division 15, General Election

Christian Johnson ★★★ [Endorsed]
Loyce Lambert-Ryan

 

Juvenile Court Judge, General Election

William “Ray” Glasgow ★★★
Dan Michael ★★★★ [Endorsed]
Dee Shawn Peoples ★★
Tarik B. Sugarmon

 

Probate Court Judge, Division II, General Election

Joe Townsend ★★★
Karen D. Webster ★★★ [Endorsed]

 

Town of Collierville Municipal Court Judge, Division 1, General Election

Lee Ann Pafford Dobson, Non-Partisan (Uncontested)

 

Town of Germantown Municipal Judge, Division 1, General Election

Raymond Clift, Non-Partisan (Uncontested)

 

Town of Germantown Municipal Judge, Division 2, General Election

Bob Brannon, Non-Partisan (Uncontested)

 

City of Memphis Municipal Judge, Division 1, General Election

Kenya Hooks, Non-Partisan
Carolyn S. Watkins, Non-Partisan ★★★ [Endorsed]

(Return to top)

Sumner County

State Judicial Retention Election

(See State-wide Recommendations Above)

 

General Sessions Judge, Division I, General Election

Ron Blanton, Republican ★★★★ [Endorsed]
Tyler Templeton, Independent ★★★

(Return to top)

Union County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

General Sessions Judge, General Election

Anthony M. “Tony” Avery ★★★★
Darryl Edmondson ★★★★ [Endorsed]
Travis D. Patterson ★★★★

(Return to top)

Warren County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

Circuit Court Judge; General Election

Quentin Scott Horton, Republican ★★★★ [Endorsed]
Larry Bart Stanley, Independent ★★★

(Return to top)

Washington County

State Judicial Retention Election Only

(See State-wide Recommendations Above)
 

General Sessions Judge; Part II, General Election

Janet Vest Hardin, Republican ★★★★ [Endorsed]
Jesse James Campbell, Independent ★★

(Return to top)

Williamson County

State Judicial Retention Election

(See State-wide Recommendations Above)

 

Municipal Judge, City of Fairview General Election

Shannon L. Crutcher (Uncontested) 

 

Circuit Court Judge, 21st Judicial District, Div I, Primary Election

Joseph “Woody” Woodruff, Republican (Uncontested) 

 

Circuit Court Judge, 21st Judicial District, Div II, Primary Election

Deana C. Hood, Republican ****
Shane K. McNeill, Republican ***** [Endorsed] 

 

Circuit Court Judge, 21st Judicial District, Div III, Primary Election

Michael W. Binkley, Republican (Uncontested) 

 

Circuit Court Judge, 21st Judicial District, Div IV, Primary Election

Deanna Bell Johnson, Republican (Uncontested) 

 

Juvenile Court Judge, Primary Election

Sharon Guffee, Republican *** 

 

District Attorney General, 21st Judicial District, Primary Election

Kim R. Helper, Republican (Uncontested) 

 

Public Defender, 21st Judicial District, Primary Election

Greg Burlison, Republican (Uncontested) 

 

General Sessions Judge, Part I, Primary Election

Denise Andre, Republican (Uncontested) 

 

General Sessions Judge, Part II, Primary Election

Tom Taylor, Republican (Uncontested)

(Return to top)

Wilson County

State Judicial Retention Election

(See State-wide Recommendations Above)

 

Circuit Court Judge, 15th Judicial District, Div I, Primary Election

Clara Byrd, Republican (Uncontested) 

 

Circuit Court Judge, 15th Judicial District, Div II, Primary Election

Michael Collins, Republican (Uncontested) 

 

Chancellor, 15th Judicial District, Primary Election

C K Smith, Republican (Uncontested) 

 

Criminal Court Judge, 15th Judicial District, Primary Election

Brody Kane, Republican (Uncontested) 

 

District Attorney General, 15th Judicial District, Primary Election

Jason Lawson, Republican (Uncontested) 

 

Public Defender, 15th Judicial District, Primary Election

Shelly Thompson Gardner, Republican (Uncontested) 

 

General Sessions Judge, Division I, Primary Election

Barry Tatum, Republican (Uncontested) 

 

General Sessions Judge, Division II, Primary Election

Jimmy Lea, Republican (Uncontested) 

 

General Sessions Judge, Division III, Primary Election

Ensley Hagan, Republican (Uncontested)

Be sure to let your friends and neighbors
know about the voter guide.

Note: We do not take money from any candidate for their endorsement. For over 20 years – we never have.

No corporations, political party, or group supports our research or efforts.  Only because of individuals like you are we able to publish a comprehensive voter guide.

Could you donate $10 or more to help cover our costs to expand our influence?

Sign Up for Updates, Results, and Other Critical Information!
We need your zip code so we can updated you on races in your area.

Pin It on Pinterest

Share This